Mumbles Regatta

Mumbles Yacht Club

Mumbles Regatta takes place on 8th & 9th June 2019 and is the second event in the South Wales Circuit

  • Notice of Race [awaited]
  • Sailing Instructions [awaited]

 

Sheppey Open

The Sheppey Open takes place on Saturday 15th and Sunday 16th June and is an event of the Wilkinson Sword Series.

Documents will be available on the club website.

Inland Championship - Carsington SC preceeded by Training Day

The Inland Championship, Carsington Open and Wilkinson Sword Series event will take place on Saturday 29th & Sunday 30th June.

Training day on Friday 28th June at Carsington SC is the only free class association run training day planned this year. So well worth joining in with highly experienced coach Adam Bowers. Adam is a former Osprey National Champion as well as a noted coach in many other classes.

Osprey Open Meeting at Tata Sailing Club  13th and 14th April

Report by David Downs

The first leg of the Osprey Wilkinson Sword Series 2019 was held at Tata Steel SC on the 13th and 14th April.  Twelve boats entered and were greeted by sunshine and a bitterly cold and blustery South Easterly wind.  The wind direction enabled the Race Officer John Lockett to set a big triangular course using most of the lake, however with the wind coming off the land there were plenty of shifts and big gusts to challenge the competitors.  Downwind there was one very broad spinnaker reach and a fantastic two sail reach across the lake which really allowed the Ospreys to get going.

DJ Edwards and Alistair Ramsden sailing the Jenkins Mark IV showed us all how it should be done with three straight wins on the Saturday.  Their boat always seemed to be perfectly upright through all the gusts, shifts and lulls while further down the fleet most experienced several tee-baggings and other such manoeuvers.

After an enjoyable social at a local pub on the Saturday night, Sunday morning brought a similar wind direction but if anything a bit stronger and colder than Saturday.  Two races were held back to back.  DJ and Alistair won the first one and from Mark Weston and Simon Hawkes and both then called it a day as they had done enough and could not better their overall result.  Others called it a day for the less noble reason of being very cold and tired.  There were therefore only four stalwarts who started the last race with Dan Jackson and Chris Mackay winning that one to take second place overall.

The highlights of the weekend were a couple of synchronised capsizing where it was found difficult to right a capsized Osprey with another one sat on top of the mast.  Roger Blake deserves special mention for his forward somersault roll completely missing the centreboard and becoming a dive that might have won him an Olympic medal.  Oscar Chess was found sporting an innovative two part mainsail with the lower part attached to the boom and the upper part attached to the mast but the two not attached to each other.  A bit of gaffer tape should soon sort that.  Andy Barker and Adam Ellory made the long journey from Cornwall with “Georgia” sporting a stunning and much admired gold paint scheme.  We are particularly grateful to them for spending much of the weekend with Georgia upside down so we could all admire the perfection of the paint job.

Well done to Tata Steel SC for a well organised open meeting and we hope to return for more of the same next year.

 

Overall Results

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
1st 1336 Cariad Y Mor 2008 Hartley Laminates GRP
GRP
MkIV DJ Edwards   Alister Ramsden   Tata Steel Sailing Club 1.0 1.0 1.0 1.0 (DNC [13.0]) 17.0 4.0
2nd 1276 Jennifer 1995 A Dobson & R Storrar Wood
Wood
MkIII Dan Jackson   Chris MacKay   Tenby SC (5.0) 2.0 2.0 3.0 1.0 13.0 8.0
3rd 1356 Shippy Mc-ship Face 2014 Hartley Laminates GRP
GRP
MkIV Mark Weston   Simon Hawkes   West Riding SC 4.0 3.0 3.0 2.0 (DNC [13.0]) 25.0 12.0
4th 1348 Jammy Dodger 2011 Hartley Laminates GRP
GRP
MkIV Osacr Chess   Charlie Charles   Tata Steel SC 3.0 5.0 6.0 4.0 (RET [13.0]) 31.0 18.0
5th 1369 Dark Matter 2017 Hartley Laminates GRP
GRP
MkV Roger Blake   James Blake   Great Moor SC 2.0 7.0 5.0 5.0 (RET [13.0]) 32.0 19.0
6th 1373 Gnasher 2018 Hartley Laminates GRP
GRP
MkV Richard Marshall   Steve Watson   Poole YC 6.0 4.0 4.0 (RET [13.0]) DNC [13.0] 40.0 27.0
7th 1312 Bakers Dozen 2005 Hartley Laminates GRP
GRP
MkIV Mike Murray   Pam Murray F Tata Steel SC 7.0 6.0 7.0 (DNC [13.0]) DNC [13.0] 46.0 33.0
8th 1114 Just Pogo 1976 WJ Morrison- Gardiner Wood
Wood
MkIII Ros Downs F David Downs   Tata Steel SC 8.0 9.0 10.0 6.0 (DNC [13.0]) 46.0 33.0
9th 1225 Return of the Pink Panther 1986 Home Built (A Hawksworth) Wood
Wood
MkIII Carwyn   Paul Bambridge   Tata Steel Sailing Club 10.0 10.0 11.0 7.0 (DNC [13.0]) 51.0 38.0
10th 1372 Mellow Yellow 2018 Hartley Laminates GRP
GRP
MkV Mick Greenland   Martin Roots   Isle of Sheppey SC 9.0 8.0 9.0 (RET [13.0]) DNC [13.0] 52.0 39.0
11th 1299 Georgia 2003 Andy Barker Wood
Wood
MkIII Andy Barker   Adam Ellery   Mounts Bay Sailing Club (RET [13.0]) RET [13.0] 8.0 RET [13.0] RET [13.0] 60.0 47.0
12th 1316 Uzi Jane 2006 Hartley Laminates GRP
GRP
MkIV Nigel Young   Darren Hamilton   Bristol Corinthian YC (RET [13.0]) RET [13.0] RET [13.0] RET [13.0] DNC [13.0] 65.0 52.0

Scoring codes used

Code Description Points
DNC Did not come to the starting area 13
RET Retired 13

 

 

Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com